www.kalonline.pl  
www.kalonline.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
MAŁA LEKCJA PISANIA POSTÓW - JAK NIE BYC FORUMOWYM NOOBEM
Autor Wiadomość
LLama 
Moderator

Wysłany: Wto Lut 14, 2006 10:00 am   MAŁA LEKCJA PISANIA POSTÓW - JAK NIE BYC FORUMOWYM NOOBEM

Drogi userze.... nowy bądz obecny z nami od dawna. Zanim cokolwiek napiszesz, radzę abys przeczytał(a) ponizszy tekst. Powstał on w związku z konczącą sie cierpliwością moderatorów do niekonczącej się głupoty i noobostwa niektórych userów - przykro mi ale nazywajmy rzeczy po imieniu.
A więc to co jest ostatnio moją specjalnością - mały poradnik jak korzystać z forum.

Gdy chcesz załozyć nowy temat:
1. Przede wszystkim upewnij się że NIGDZIE nie ma (w innych działach także) tematu o tym o czym chcesz nam powiedzieć lub chocby tematu pokrewnego - naprawde łatwiej jest zbierac wszystkie podobne informacje i rady w JEDNYM topiku niz odsyłac się do innych, w dodatku wszystkich podobnych.
2. Jesli juz jestes pewny(a) że nie ma takiego topiku - sprawdz czy piszesz we własciwym dziale:
- gdy chcesz porozmawiac na jakis temat, cos przedyskutować, podzielic sie jakims newsem - dział "Co tam w Kalu piszczy"
- gdy potrzebujesz głębszych informacji o quescie - dział "Questownik"
- gdy potrzebujesz naszej pomocy, masz pytanie, problem - dział "Pomoc"
- gdy chcesz zgłosic gildię do spisu, zgłosic się do gildii, porozmawiac o nich itd - dział "Sprawy Gildiowe i Wojenne"
- gdy chcesz zamiescic screena - dział "Screeny"
Banalne, nie? A jednak nie do wszystkich przemawiają nazwy tych działów, szkoda.
3. Gdy już założyles(aś) nowy temat - zatytułuj go tak aby było wiadomo o co chodzi. Tytuły typu "pomocy", "help me", "mam problem", "aaaaaa" i inne takie to jest po prostu brak umiejętnosci sformułowania problemu. Dodatkowo zasmiecacie forum nimi i niejednokrotnie powodujecie ze nikt nie chce pozniej czytac takich tematów w celu przejrzenia czego dotyczą. A to z kolei powoduje powstawanie wielu podobnych czy nawet identycznych topikow z powodu braku sprecyzowania nazwy poprzednich. Tematy o nazwach wyżej wymienionych oraz podobnych będą kasowane w trybie natychmiastowym.
4. CZas na wysłowienie się w nowym temacie - ok masz nowy temat, masz dobry "nagłówek" - postępuj tak samo z trescią. Rzeczowo, konkretnie, na temat opisz swój problem i czekaj na odpowiedz - nie wszyscy są online wtedy kiedy Ty jestes więc czasami moze to potrwac....

Gdy chcesz odpowiedziec w istniejącym temacie:
1. Zastanow sie czy rzeczywiscie masz cos do powiedzenia na dany temat. Idiotyczne odpowiedzi typu "ja nie wiem ale moze ktos ci pomoze" zostaw dla siebie - ktos pyta o pomoc i naprawde nie interesuje go ze Ty nie wiesz.
2. Seria komentarzy typu "był juz taki temat" zostaw moderatorom. Wystarczy jak jedna osoba zwróci na to uwage, inni nie muszą tego ciagle dopisywac tylko po to aby wpisac sie w temat i zaistnieć.
3. Staraj trzymac sie tematu - unikajmy offtopikow poniewaz utrudniają one poruszanie sie po forum i szukanie potrzebnych nam informacji, ktore potem pojawiają sie w miejscach gdzie nie powinny.

Cos o kulturze wypowiedzi:
1. Nie pisz Caps Lockiem przez cały czas - owszem mozna uzyc Capsa dla zaakcentowania czegos, W internetowej netykiecie istnieje cos takiego jak przestrzeganie kultury a pisanie Capsem oznacza krzyczenie - to chyba logiczne ze jest to wlasnie brak kultury.
2. Staraj sie zachowac choc minimum poprawnosci ortograficznej, gramatycznej i styslistycznej - naprawde nikt nie ma ochoty przedzierac sie przez stylistyczne łamance aby domyslic sie "Co autor miał na mysli lub gdzie indziej". Odrobina szacunku dla nas - w koncu wszyscy jestesmy Polakami i posługujemy sie wspolna mowa która powinna nas komunikowac a nie wprowadzac nieporozumienia.
3. Nie obrazaj nikogo z załozenia , nie nazywaj noobem, lamerem ani nie stosuj innych wyzwisk. To forum nie jest miejscem załatwiania osobistych porachunków tylko miejscem wymiany informacji o grze.
4. pamiętaj zawsze, że nie jesteś sam jeden na świecie i że nie jesteś najważniejszy ;)

Sponsor

Wysłany:    Reklama

.

Odpowiedz do tematu